Vrtine Palir
Pogosta vprašanja
Za vas smo zbrali najbolj pogosta vprašanja, ki zanimajo naše stranke. V kolikor še vedno ne najdete odgovora, nas kontaktirajte, z veseljem vam bomo pomagali.
Vrtine za ogrevanje
Kako poteka izvedba vrtine?
Izvedba vrtine se deli na dve fazi:
- V prvi fazi opravimo zunanja dela, kar vključuje vrtanje in cevni povezavo do ogrevanega objekta, torej do stanovanjske hiše ali poslovne stavbe.
- V drugi fazi stranki nudimo tehnično pomoč in svetovanje pri zasnovi kotlovnice ali ogrevalnega sistema.
Kako izgradnja vrtine vpliva na okolje?
Po navedbah Ministrstva za okolje in prostor so fosilna goriva za ogrevanje objektov in sanitarne vode eden glavnih onesnaževalcev zraka v Sloveniji, saj prispevajo velik del emisij ogljikovega dioksida.
Alternativo predstavlja uporaba toplotne črpalke in geotermalne energije, saj ne ogroža okolja. Ker takšen ogrevalni sistem ne proizvaja toplogrednih plinov, zmanjšuje nevarnost kislega dežja in učinek tople grede. Tudi tekočina, ki pri sistemu zemlja-voda kroži po ceveh, je okolju neškodljiva.
Katere so največje prednosti vrtine za ogrevanje?
Vgradnja toplotne črpalke dolgoročno predstavlja energijsko izjemno učinkovito rešitev, ki lahko stroške ogrevanja zniža do 80 %. Kljub nekoliko višji začetni naložbi je namreč dolgoročno ugodnejša, saj črpalka zagotavlja nizke obratovalne stroške, je preprosta za uporabo in ima dolgo življenjsko dobo.
Obenem je plitva geotermalna energija dostopna kjer koli ter predstavlja obnovljiv vir toplote, s čimer je okolju prijazna. Prav tako gre za varen tip ogrevanja, saj geotermalni sistemi in toplotne črpalke ne zahtevajo dimnika, s čimer ni nevarnosti za eksplozije, požare ali zastrupitev z ogljikovim dioksidom.
Odločilna prednost je tudi tišina delovanja, saj toplotna črpalka in geosonda ne proizvajata nikakršnega hrupa in nista moteča za stanovalce.
Kako zanesljive so toplotne črpalke za ogrevanje?
Geotermalni sistemi so preverjen in vse bolj uveljavljen način ogrevanja. Gre za preverjeno zanesljivo tehnologijo, ki se izkaže z učinkovitostjo in dolgo življenjsko dobo.
Ali toplotne črpalke zemlja-voda in voda-voda zahtevajo veliko vzdrževanja?
Geotermalni sistemi praktično ne zahtevajo vzdrževalnih posegov. Ob pravilni vgradnji in namestitvi namreč geosonda zlahka zdrži več generacij (proizvajalci ponujajo tudi do 50 let garancije, cevi iz posebnega materiala HPDE 100 (RC) pa običajno zdržijo še dlje). Ker je toplotna črpalka nameščena v zaprtem prostoru, je dobro zaščitena pred vremenskimi in drugimi nevšečnostmi. Edini pomembnejši opravili predstavljata čiščenje filtra ter vzdrževanje primernega pH faktorja ogrevalne tekočine, ter periodični pregled z strani pooblaščenega serviserja.
Kako učinkovit je geotermalni sistem ogrevanja?
Po trenutnih izračunih so geotermalni ogrevalni sistemi do petkrat učinkovitejši kot najboljši klasični ogrevalni sistemi na fosilna goriva.
V čem se izraba geotermalne energije bistveno razlikuje od klasičnih načinov ogrevanja?
Geotermalni sistem za ogrevanje in hlajenje zgradb izkorišča izključno energijo, shranjeno pod zemeljskim površjem, ali konstantno temperaturo podtalnice. Tako toploto preprosto črpajo in zemlje ali jo tja vračajo, pri čemer niso odvisni od fosilnih goriv. Tak način ogrevanja ali hlajenja je zato okolju prijazen.
Ali lahko s toplotno črpalko z geosondo oz. s sistemom voda-voda ogrevamo tudi sanitarno vodo?
Da, z izrabo geotermalne energije je mogoče učinkovito ogrevanje sanitarne vode.
Kako izbrati med sistemoma voda-voda in zemlja-voda?
Izbira je odvisna od več dejavnikov, od katerih sta dva pomembnešja in sicer, ali je pod vašo parcelo nahaja zadostna količina podzemne vode v primerni globini, ter ali je je podtalnica kvalitetna. Pri sistemih, ker potreba po ogrevanju objekta ni tako velika, je vredno razmisliti o vgradnji zaprtega sistema z geosondo, ker je tak sistem najbolj zanesljiv in ima najnižje obratovalne stroške.
Kako se toplotna črpalka voda-voda razlikuje od toplotne črpalke zemlja-voda?
Poglavitna razlika je v viru energije, saj sistem voda-voda toploto črpa iz podtalnice, sistem zemlja-voda pa koristi energijo, shranjeno v podzemnih kamninah oz. pod površjem zemlje. Druga razlika je v delovanju sistemov, saj sistem zemlja-voda za obratovanje potrebuje še majhen delež dodatne električne energije, tip voda-voda pa ne. Elektriko za toplotni črpalko je sicer moč pridovivati s pomočjo sončnih kolektorjev na strehi.
Kaj pomeni odprt geotermalni sistem?
Pri odprtem sistemu se voda pretaka iz ene vrtine v drugo (iz sesalne vrtine v ponorno vrtino), za ogrevanje in hlajenje pa se uporablja “odprt” medij, torej podtalnica.
Kako pa deluje hlajenje s sistemom voda-voda?
Tudi tu gre za obrnjen proces, saj črpalka toploto odvzema iz okolice in jo vrača nazaj v podtalnico.
Kako deluje toplotna črpalka voda-voda?
Podtalna voda po sesalni vrtini priteka do uparjalnika toplotne črpalke, ki vodi odvzame približno 4°C, tako pridobljeno toploto pa nato uporablja za ogrevanje. Ohlajena voda se nato skozi drugo, povratno vrtino vrne nazaj pod zemljo, pri čemer ni nevarnosti za kakršno koli onesnaženje.
Kaj pomeni sistem voda-voda?
Sistem ogrevanja po principu voda-voda za ogrevanje in hlajenje koristi podtalnico, katere temperatura je dokaj konstantna (približno med 8 in 12°C). Gre za najučinkovitejši sistem izrabe obnovljivih naravnih virov s pomočjo toplotne črpalke. Mogoč je povsod tam, kjer je na voljo zadostna količina in kvaliteta podtalnice.
Kaj pomeni zaprt geotermalni sistem?
Pri ogrevanju zemlja-voda govorimo o zaprtem krožnem sistemu, saj tekočina neprekinjeno kroži po toplotnem izmenjevalcu oz. geosondi, krog pa je venomer sklenjen.
Kako pa deluje hlajenje z geosondo?
Z eno geosondo je mogoče prostor tako ogrevati kot tudi hladiti. Poleti namreč sistem geosonda deluje po obratnem principu, saj je zemlja takrat hladnejša od zraka. Geotermalni sistem zato odvečno toploto odstranjuje iz objekta in jo odlaga globoko pod zemljo.
Kako deluje toplotna črpalka zemlja-voda?
Geosonda je nameščena pod zemljo, sestavljata pa jo odvodna in dovodna cev, ki sta povezani s toplotno črpalko. Po ceveh se pretaka tekoči medij (mešanica hladne vode in sredstva proti zmrzovanju), ki v globini ogreje in se vrne navzgor v toplotno črpalko. Ta temperaturo s stiskanjem lahko dvigne tudi do 60 stopinj Celzija.
Kaj pomeni sistem zemlja-voda?
Pri ogrevanju po principu zemlja-voda se v vrtino vgradi vertikalna geosonda ali vertikalni zemeljski kolektor. Gre za sistem cevi v katerih kroži tekočina, s pomočjo katere se prenaša v hišo geotermalna energija, shranjena v kamninah/vodi pod zemljo. Prejeto geotermalno energijo, toplotna črpalka pretvori in odda radiatorskemu ali talnemu sistemu ogrevanja ali pa se uporabi za ogrevanje tople sanitarne vode..
Kakšno vlogo imajo vrtine pri ogrevanju ali hlajenju?
Vrtine za ogrevanje s toplotno črpalko so ključnega pomena za izkoriščanje geotermalne energije, torej termalne energije, shranjene pod zemeljskim površjem, kjer vladajo konstantne temperature. Kot vir toplote lahko uporabimo:
– sončno energijo, shranjeno v podzemnih kamninah ali
– podtalnico
V prvem primeru govorimo o sistemu ogrevanja po principu zemlja-voda, v drugem pa gre za sistem voda-voda. V obeh primerih gre za učinkovito, ugodno, preprosto in predvsem okolju prijazno rešitev, ki omogoča tako ogrevanje kot tudi hlajenje prostorov.